Adli Sicil Kaydı ve Arşiv Kaydı Silinir Mi?
Adli Sicil Kaydı ve Arşiv Kaydı Silinir Mi?
0 Yorum
38473
20-09-2021

"Adli sicil kaydımı sildirebilir miyim?" "Adli sicil arşiv kaydımı nasıl sildiririm?" gibi sorularla çok karşılaşıyoruz. 


Adli sicil kaydı, bir kişinin geçmişinde almış olduğu "kesinleşmiş" ceza kararlarını içerir. Şahıs, bir ceza yargılamasında "sanık" olarak yer almış ve suçluluğu ispat edilmiş ise, hakkında verilen hüküm kesinleşir ve kesinleşme ile birlikte bu hükmün ayrıntıları (mahkeme, esas ve karar numarası, hükmün özeti vs) adli sicil kaydında yer alır. 


Adli sicil kaydındaki bu kayıtlar SİLİNEBİLİR. Fakat bunun şartları bulunmaktadır. Eğer kanunda belirtilen bu şartlar yerine gelirse, adli sicil kaydında yer alan kayıtlar "Adli Sicil Arşiv Kaydı"na aktarılır. 


Peki, adli sicil kaydının arşive geçmesinin ne önemi vardır? Bir iş başvurusu yapıldığında ya da bazı başvurular sırasında adli sicil kaydı istenmektedir. E-devlet üzerinden adli sicil kaydı örneği çıkartılırken, verilecek kurum özel kurum ise, sadece adli sicil kaydı bilgileri verilmekte, arşiv bilgileri gösterilmemektedir. Ancak, bir kamu kuruluşuna verilecek adli sicil kaydı örneğinde, arşiv kaydı da gösterilmektedir. 


Bir ceza hükmü kesinleştikten sonra, adli scil kaydına alınır. Silinme şartları gerçekleştiğinde bu kayıt, adli sicil kaydından silinir ama adli sicil arşiv kaydına alınır. Peki adli sicil arşiv kaydı nasıl silinir? Bu durum da kanunla düzenlenmiş ve gerekli şartlar dahilinde arşiv kaydının da silinmesi söz konusu olabilmektedir. 


Adli sicil kaydınızda veya arşiv kaydınızda bulunan kayıtlarınızın silinme şartlarını öğrenmek veya sildirmek istediğinizde, avukatınızla hareket etmenizi önemle belirtmeliyiz. 


 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

Adli Sicil Kaydı ve Arşiv Kaydı Silinir Mi?

Aile Konut Şerhi

ANLAŞMALI BOŞANMA VE BOŞANMA PROTOKOLÜ

ATATÜRK ALEYHİNE SUÇLAR

BOŞANMA DAVALARINDA MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT

BOŞANMA DAVASI

GÖREVİ YAPTIRMAMAK İÇİN DİRENME SUÇU

7406 SAYILI KANUN İLE TCK'DA VE BİR KISIM KANUNLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

CEZA DAVALARINDA TENSİP ZAPTI NEDİR?

TENSİPLE TAHLİYE NEDİR?

ESAS HAKKINDA MÜTALAA NEDİR?

İŞLENEMEZ SUÇ

MEŞRU SAVUNMA

ORGANİZE SUÇLULUK

SUÇUN DEREBEYLERİ

CEZA AVUKATININ YOL HARİTASI

ADAM ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS SUÇU

SUÇA YARDIM ETME

TCK MD 1 - CEZA KANUNUNUN AMACI

TCK MADDE 267 İFTİRA SUÇU

YAĞMA (GASP) SUÇU

UYUŞTURUCU VE UYARICI MADDE TİCARETİ YAPMA SUÇU

TEFECİLİK SUÇU ÜZERİNE

TUTUKLAMA NEDİR?

HİÇ KİMSE KONUŞMAYA ZORLANAMAZ!

CEZA KANUNLARINI BİLMEMEK MAZERET DEĞİLDİR

BOŞANMA DAVALARINDA CİNSEL KUSUR İDDİALARI

KISITLAMA KARARI VE AVUKATIN HAKLARI