DURUŞMADAN BAĞIŞIK TUTULMA KAVRAMI <
DURUŞMADAN BAĞIŞIK TUTULMA KAVRAMI
0 Yorum
5506
22-03-2024

Gelen sorular arasında duruşmadan bağışık tutulma ya da vareste tutulma kavramı üzerine sorular gelmektedir. Bu husus CMK md. 196/1’de düzenlenmiştir.

“Mahkemece sorgusu yapılmış olan sanık veya bu hususta sanık tarafından yetkili kılındığı hâllerde müdafii isterse, mahkeme sanığı duruşmada hazır bulunmaktan bağışık tutabilir.”

Daha fazla kanun ve içtihat atıflarına boğmadan, sorulara kısaca cevap verelim.

-Duruşmadan Bağışık (Vareste) Tutulma Nedir?

Duruşmadan bağışık veya vareste tutulma, en basit anlamıyla duruşmayı takip etme zorunluluğu bulunmamayı ifade eder. Yani hakkında duruşmadan bağışık veya vareste tutulma kararı verilen sanığın duruşmaya (celselere) gelme, her celse hazır bulunma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Tabi hakkında bağışık tutulma kararı olsa da sanık her celseye gelebilir, celseyi takip edebilir.

-Duruşmadan Bağışık (Vareste) Tutulma Kararının Şartları Nelerdir?

Duruşmadan bağışık veya vareste tutulma kararının verilebilmesinin tek şartı, sanığın sorgusunun yapılması yani yargılamaya konu olay ile ilgili ifadesinin mahkemece alınmasıdır. Yargılama aşamasında savunması alınmayan, sorgulanmayan sanığın duruşmadan vareste tutulması zaten düşünülemez.

-Duruşmadan Bağışık (Vareste) Tutulma Talebi Nasıl Yapılır?

Sanık, ister bir dilekçe ile isterse de mahkemede bizzat sözlü olarak talep ederek, duruşmadan bağışık (vareste) tutulma kararı verilmesini isteyebilir. Duruşmadan bağışık tutulma dilekçesi veya duruşmadan vareste tutulma dilekçesi diye matbu ve özel bir dilekçe yoktur. Normal bir dilekçe ile gerekçesini belirtmek suretiyle yargılamayı yapan mahkemeden talep edilebilir.

-Duruşmadan Bağışık (Vareste) Tutulma Kararı Müşteki / Katılan İçin De Verilebilir Mi?

Duruşmaya yani celselere katılmaktan bağışık tutulma, sanığa sanık olmasından kaynaklı olarak verilen bir haktır. Müşteki veya katılanın duruşmadan vareste tutulmasına gerek yoktur. Çünkü müşteki veya katılanın mahkemeye beyanını şikayetini veya mağduriyetini sözlü olarak aktardıktan sonra duruşmaya gelip celseleri takip etme zorunluluğu yoktur. Bu nedenle, müşteki veya katılan açısından vareste veya bağışıklık kararı verilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

Kısacası duruşmadan bağışık tutulma veya eski Ceza Muhakemesi Kanunu döneminden kalan bir kavram olarak duruşmadan vareste tutulma; sadece sanık için geçerli olan, mahkemeden bir dilekçe veya sözlü olarak talep edilebilen, tek şartı sanığın mahkemede ifadesinin alınmış / sorgusunun yapılmış olması olan, müşteki veya katılan açısından anlam ifade etmeyen bir haktır.

Site Etiketleri: Adana Ceza Avukatı Adana Boşanma Avukatı Adana Avukat Adana Ağır Ceza Avukatı Ceza Avukatı Adana Avukat Boşanma Avukatı Ağır Ceza Avukatı

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

SİLAHLA KASTEN YARALAMA SUÇUNUN ZAMANAŞIMI NE KADARDIR?

AİLE KONUTU ŞERHİNİ EŞİM OLMADAN TAPUDA İŞLETEBİLİR MİYİM?

DÜZELTME VE CEVAP YAYINLANMAZ İSE NE YAPILACAK?

SEGBİS KARARINA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

TUTUKLAMA KARARI NASIL VERİLİR?

ADANA'NIN EN İYİ AĞIR CEZA AVUKATI

ZİNAYA DAYALI BOŞANMA DAVASINDA AKLA TAKILANLAR

CEZA YARGILAMASINDA SEGBİS

TUTUKLAMA HAKKINDA SORULARA CEVAPLAR

DURUŞMADAN BAĞIŞIK TUTULMA KAVRAMI

E-DEVLET ÜZERİNDEN ADLİ SİCİL KAYDI NASIL ALINIR?

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADARDIR?

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

BOŞANMA DAVALARINDA ÖZEL YETKİ OLMAYAN VEKALETNAME VE MAHKEME

TUTUKLU VEYA HÜKÜMLÜLER CEZAEVİNDEN NASIL TAHLİYE OLUR?

TAHLİYE OLAN KİŞİ TEKRAR TUTUKLANIR MI?

EK SAVUNMA HAKKI NE DEMEKTİR?