BOŞANMA DAVASINDA BİLİNMESİ GEREKEN BİR BİLGİ

Boşanma davası açıyorsanız veya size karşı bir boşanma davası açılmışsa, boşanmanın temelini oluşturan  "kusur" hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Boşanma davaları, en çok görülen davalarda hep üst sıralarda olmakla meşhurdur. Çiftler, boşanma davası açarken veya kendilerine karşı bir boşanma davası açıldığında, "hissi" hareket ettiklerinden dolayı, işin esasını çoğu zaman kaçırırlar ve bundan dolayı da bazı haklarını kaybederler.

Boşanma davalarının temelinde "kusur" yer alır. Peki nasıl?

Kusur; eksiklik, noksanlık olarak bir anlama sahipse de, boşanma davaları açısından kusur, evliliğin artık yürümemesine sebebiyet verme anlamında kullanılır. Taraflardan birinde gerçekleşen bir kusur, eğer evlilik birliğini temelinden sarsmış ve artık evliliğin devamı imkansız kılmışsa, bu durumda kusurdan bahsedilir.

Bu nedenledir ki, kusurlu veya diğer eşten daha çok kusurlu olan taraf, boşanma davası açarsa, dava ret edilecektir. Örneğin, eşlerden biri diğerine hakaret etmiştir, diğer eş de sadakatsizlik yapmıştır. Bu durumda her iki eşin de kusurlarının olduğu açıktır. Ancak, hakarete göre aldatma daha ağır bir kusur olduğundan, aldatan eşin açtığı boşanma davası ret edilmeye mahkumdur. Böyle bir durumda, hakaret eden eşin davası kabul edilebilir niteliktedir.

Boşanma davalarında kusurun çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı hakimler, tanık gibi bir çok delille, kusurun bulunup bulunmadığını, eğer bir kusur var ise kimin kusurlu veya daha çok kusurlu olduğunu tespit etmeye çalışırlar.

Boşanma davası ile karşı karşıya kalan veya boşanma davası açan kişilerin, kusur konusuna çok dikkat etmeleri gerektiği, açıktır.

Boşanma davaları ile ilgili daha fazla bilgi için, web sitemizdeki makaleleri inceleyebilirsiniz.

 

Extra: boşanma davasında kusur, boşanmada kusur, boşanmada kusurlu taraf
Return
Feb 1, 2018 Category: General Posted by: yuksekkayalawoffice
Previous page: REKLAM YASAĞI Next page: KALİTE POLİTİKASI