NAFAKA NEDİR?

Ülkemizde en çok görülen davalar listesinde hep ilk sıralarda olan dava türü, maalesef boşanma davaları ve boşanma davalarında en çok tartışılan konulardan biri de kuşkusuz nafaka konusu. Peki nedir bu nafaka?

Nafaka; en kısa tabiriyle, boşanma davalarında veya boşanma davasından ayrı bir "nafaka" davasında, bir tarafın diğer tarafa, mahkeme kararıyla ve mahkeme sonunda ödenmesine hükmedilen aylık "para"dır. Nafaka ister "eş" lehine verilmiş olsun, ister "müşterek çocuklar" için hükmedilmiş olsun, mutlaka para olarak verilmelidir ve aylık olarak belirlenmektedir. 

Boşanma davaları açısından nafaka, iki çeşittir. Eşe verilen "yoksuluk nafakası", çocuklar için verilen "iştirak nafakası". 

Bir de hukukumuzda "tedbir nafakası" vardır ki; tedbir nafakası, sayılan iki nafaka türünden ayrı ve bağımsız olmayıp, ister boşanma davasında ister müstakil bir nafaka davasında, mahkeme devam eder iken, açılan dava henüz sonuçlanıp, kesinleşmemiş iken, mahkeme kararı ile tedbiren (geçici olarak) verilmesine hükmedilen nafaka türüdür. 

Ayrıntılı bilgi için https://www.bosanma.xyz/proje/nafaka-nedir adlı sayfayı ziyaret etmenizi öneririz. 

Extra: nafaka, nafaka nedir, kaç çeşit nafaka vardır, nafaka nasıl belirlenir, boşanma davasında nafaka, boşanma davası nafaka, nafaka boşanma davası
Return
Feb 26, 2018 Category: General Posted by: yuksekkayalawoffice
Previous page: PROFESYONEL Next page: HUKUKİ DANIŞMANLIK