ARA YAKALAMA NEDİR?

ARA YAKALAMA NEDİR?

19-02-2021

Ara yakalama; projeli dosyalarda, son operasyon yapılana kadar, ara ara iddia ve ihbarları ispat etmek amacıyla yapılan rutin adli kolluk işlemleridir.

 

Örneğin, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlarında, örgütün silahlı olduğunu ispat etmek için, örgüt elemanlarının üzerinde silah yakalamak amacıyla münferit arama kararları ile yolda, arabada vs. silah yakalaması yaparak, ayrı bir soruşturma düzenlenmesi sağlanıyor ancak en son yapılan ana operasyonda, yakalanan bu silahların örgüte ait olduğu belirtilerek, "silahlı suç örgütü" iddiasını doğrulamaktadırlar.

 

İşte, yapılan silah dosyaları "ara yakalama" olarak anılmaktadır.

 

Aynı şekilde, örgüt bünyesinde işlenen suçlar bünyesinde alınan "teknik ve fiziki takip" kararları ile öğrenilen örgüt bünyesindeki suçları, münferit suçlar olarak ilgili birimlere ihbarda bulunularak, daha sonra ana dosyada birleştirilmektedir. Örneğin, örgüt yöneticisi ve/veya üyelerinin dinlenilmesi sırasında, bir hürriyeti tahdit ya da yağma suçu hakkında bilgi edinilirse, bu olay ilgili emniyet birimine bildirimde bulunularak, münferit olarak soruşturmasını sağlamakta, daha sonra ana dosyada örgüt bünyesinde dosayalar birleştirilmektedir. İşte bu ihbarda bulunulan suçlar açısından yapılan işlem "ara yakalama" olarak geçmektedir.

 

Bununla birlikte, ulaşılan örgüt elamanlarından başka elamanların örgüt bünyesinde yer alıp olmadıkları, bulunup bulunmadığını tespit ve tescili için, araçlar durdurulmakta veya şahısların oturdukları mekanlarda "kimlik kontrolü" yapılmakta, arama işlemi gerçekleştirilmekte ve hazırlanan bu tutanaklar, ana dosyaya (örgütlü projeli dosyaya) eklenmektedir. İşte bu işlemler de ara yakalama olanak adlandırılmaktadır.

 E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.