BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER

BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER

06-01-2020

Boşanma davalarının ne kadar sürdüğü konusunda, insanların kafasında bazı karışıklıklar vardır. Bu konuda kafadaki karışıklıkları gidermemiz gerekmektedir.


Öncelikle, anlaşmalı boşanma davalarının tek celsede bittiğini, karar kesinleştirme yaptırmakla son bulduğunu söylememiz gerekmektedir. Bu nedenle boşanma davalarında süreç; davanın görüldüğü ildeki mahkemenin yoğunluğuna göre 1 ay-3 ay arası sürmekte olduğunu belirtelim.


Çekişmeli boşanma davalarına gelince; burada çekişmeli boşanma davasını Yerel Mahkeme Süreci - İstinaf Süreci - Yargıtay Süreci olarak ayırmak gerekir.YEREL MAHKEME SÜRECİ:

Yerel mahkeme süreci; toplanacak delillerin miktarı, tanıkların sayısı, karşı dava açılıp açılmadığı gibi duruşma sürecini uzatacak unsurlarla değerlendirilmelidir. Ancak ortalama bir rakam verilecek olunursa; davanın açıldığı ildeki mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak 6 ay-1,5 yıl arası sürmektedir.


İSTİNAF SÜRECİ

Yerel mahkeme sürecinde verilen karar taraflardan biri ve/veya ikisi tarafından istinaf edilirse; süreç devam eder. Burada dikkat edilmelidir ki, verilen karar taraflardan biri veya ikisi tarafından istinaf edilir ise, yerel mahkeme kararı KESİNLEŞMEZ!!! Bu nedenle boşanma, maddi manevi tazminat gibi hükümle birlikte karara bağlanan hususlar KESİNLEŞMEZ!! İnsanlar yerel mahkeme süreci sonunda kararın kesinleştiğini sanmaktadırlar ve fakat istinaf sürecinde belirtilen kararlar kesinleşmediğinden, sürecin sonunu beklemek zorunluluktur.


İstinaf süreci, ortalama 6 ay-1 yıl arası sürmektedir. İstinaf; neticeten 2 türlü karar verebilir. Yerel mahkeme kararını onaylayabilir veya yerel mahkeme kararı kaldırılabilir/bozulabilir. Eğer yerel mahkeme kararı onaylanır ise, tarafların başvurularına göre dosya temyize gönderilir veya kesinleşebilir. Eğer istinaf mahkemesi yerel mahkeme kararını kaldırırsa (halk arasındaki deyimiyle bozarsa) dosya yerel mahkemeye gönderilir ve süreç yeniden başlar. Bu husus önemlidir. Kaldırma/bozma nedenine bağlı olarak yerel mahkeme tekrar bir karar verir ve istinaf sürecine başvurma hakkı yeniden doğar. Bu unutulmamalıdır.


YARGITAY SÜRECİ:

Yargıtay süreci, istinaf tarafından verilen karara karşı taraflardan birinin yahut ikisinin temyiz yoluna başvurması ile başlar. Bu süreç ortalama 6 ay-2 yıl arası sürmektedir. Yargıtay; verilen kararı bozabilir veya onaylayabilir. Yukarıda istinaf sürecinde belirttiğimiz gibi, bozma durumunda Yargıtay dosyayı yerel mahkemeye geri gönderir ve süreç en baştan yeniden başlar.


Bu aşamada da yani temyiz sürecinde de, aynı istinaf sürecinde olduğu gibi, dosya kesinleşmez, bu hususu da belirtmek gerekir. Dolayısıyla, yerel mahkeme tarafından verilen karar, bu aşamada da kesinleşmediği için, süreç devam etmektedir


Boşanma davası sürecini kısaca bu şekilde belirtebiliriz. Verilen süre aralıkları tahmini olup, ortalama bir süre verilmiştir. Yoksa süreçler belirtilen sürelerden daha az veya daha uzun sürebilir.E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.