CİNSEL SUÇLARDA NASIL BİR AVUKATA İHTİYACIN VAR? <
CİNSEL SUÇLARDA NASIL BİR AVUKATA İHTİYACIN VAR?
0 Yorum
5034
20-03-2024

Cinsel suçlar maalesef bizim gibi ülkelerde, en çok tepki çeken ve sonuçları açısından da büyük yıkımlar oluşturan bir suçtur.

Cinsel istismara veya cinsel tacize uğrayan mağdurların çoğunluğu, şikâyet sonrası şikayetlerinden vazgeçmektedir. Şikâyetten vazgeçme 2 türlü değerlendirilebilir: Ya şikâyet eden iftira atmıştır ya da failin baskısı ile suç kapatılmaya çalışılmaktadır.

Gerçekten cinsel suçlardan mağdur olan tarafların yaşadığı sorunların başında kendilerini temsil edecek doğru avukatı bulamamak gelmektedir. Avukatlar, uzaydan dünyaya inmiş kişiler değildir. Avukatlar da diğer insanlar gibi toplum içerisinde yaşayan insanlardır. Tanıdıkları, müvekkilleri, ailesi, akrabaları, dostları, arkadaşları bulunmaktadır. Failler, cinsel suç isnadı ile karşı karşıya geldiklerinde, eğer mağdura sirayet edemezler ise mağdur avukatına etki etmeye çalışmaktadırlar. Maalesef bunun onlarca örneğine şahit olmuş bulunmaktayız.

İşte, mağdur kendisine veya ailesine yapılan/yapılmak istenen etkiyi defedebilse de avukatına yapılacak muhtemel etkiden emin olmak için avukat seçiminde çok hassas davranmak zorunda kendini hissetmektedir.

Her ne kadar bu tip davalara bakanlık nezdinde müdahale edilse de maalesef uygulamada bu müdahalenin sözde kaldığını söylemek, yanlış olmayacaktır. Baroların kendi bünyelerinde oluşturduğu kurulların, bakanlıktan daha etkin bir şekilde bu tip davalara müdahil olmaya çalıştıkları inkâr edilemez.

Bakanlık da barolar da bir noktaya kadar davaya katkı sağlasalar da cinsel suç mağdurunun esas temsilcisi özel avukatıdır. Peki cinsel suç mağduru nasıl bir avukat ister veya nasıl bir avukatla kendisini temsil ettirmesi gerekir?

Sadece cinsel suçlara bakan avukat bulmak, imkansıza yakın bir zorluktur. Bu nedenle fiil, ceza hukukunun alanına girdiğinden, ceza hukuku alanında profesyonel bir ceza avukatı tarafından cinsel suç mağdurunun temsil edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, cinsel suç mağduru olan kişinin avukatının, fail ve yakınlarının etkilerine karşı dirençli bir avukat olması gerekmektedir. Buradaki direnç; bireysel, bilek gücü anlamında bir direnç değil, dosyada görevine bağlılığı manasındadır. Hiçbir avukat bir davaya bakmayı kabul ettikten sonra, en iyi şekilde temsil görevini yerine getirmek dışında başka bir şey düşünmez. Ancak fail tarafı her türlü yöntemi deneme potansiyeline sahip olduğundan; hemşericilik, siyasi parti bağlantıları, akrabalık gibi durumları kötüye kullanarak avukata sirayet etmeye çalışabilir. İşte mağdur ve mağdur yakınları bundan emin olmak için, uygulamada avukatın profesyonel geçmişine değil, reklam yasağından dolayı, avukat ile ilgili referans verebilecek kişilere inanmaktadırlar.

İşte Türkiye gerçeklerini ıskalamadan, kanunlar nezdinde soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz: Eğer bir cinsel suç mağduru iseniz, avukatınızın sonuna kadar yanında olduğundan emin olmak için hem kişisel referansta bulunanların söylemi hem de avukatın toplumdaki bilinirliği ile birebir görüşmedeki edindiğiniz izlenime göre bir karar vermeniz gerekmektedir. Ne sadece kişisel referans ne sadece avukatın gerçek veya sosyal medya yada Google bilgileri ne de sadece birebir görüşmede edindiğiniz izlenim tek başına bir değer oluşturmayabilir ya da yanlış tercihe sizi yöneltebilir.  

Unutulmamalıdır ki hiçbir avukat temsil yetkisinden ödün vermez ama sosyal gerçekler, avukatların anlattığı olaylar, hukukçuların yazıları ve baroların yayınları bize uygulamada avukatların baskı altına alınmaya çalışıldığını, bu nedenle birçok avukatın zarar gördüğü hatta hayatını kaybettiği de acı bir gerçek olarak önümüzdedir. Yoksa burada avukatların temsil yetkilerini kötüye kullanmalarından bahsetmiyoruz, uğrayacakları baskı nedeniyle temsil yetkisinin zarar görebilme ihtimalinden bahsediyoruz.

Site Etiketleri: Adana Ceza Avukatı Adana Boşanma Avukatı Adana Avukat Adana Ağır Ceza Avukatı Ceza Avukatı Adana Avukat Boşanma Avukatı Ağır Ceza Avukatı

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

Adli Sicil Kaydı ve Arşiv Kaydı Silinir Mi?

Aile Konut Şerhi

ANLAŞMALI BOŞANMA VE BOŞANMA PROTOKOLÜ

ATATÜRK ALEYHİNE SUÇLAR

BOŞANMA DAVALARINDA MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT

BOŞANMA DAVASI

GÖREVİ YAPTIRMAMAK İÇİN DİRENME SUÇU

7406 SAYILI KANUN İLE TCK'DA VE BİR KISIM KANUNLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

CEZA DAVALARINDA TENSİP ZAPTI NEDİR?

TENSİPLE TAHLİYE NEDİR?

ESAS HAKKINDA MÜTALAA NEDİR?

İŞLENEMEZ SUÇ

MEŞRU SAVUNMA

ORGANİZE SUÇLULUK

SUÇUN DEREBEYLERİ

CEZA AVUKATININ YOL HARİTASI

KASTEN ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS SUÇU

SUÇA YARDIM ETME

TCK MD 1 - CEZA KANUNUNUN AMACI

TCK MADDE 267 İFTİRA SUÇU

YAĞMA (GASP) SUÇU

UYUŞTURUCU VE UYARICI MADDE TİCARETİ YAPMA SUÇU

TEFECİLİK SUÇU ÜZERİNE

TUTUKLAMA NEDİR?

HİÇ KİMSE KONUŞMAYA ZORLANAMAZ!

CEZA KANUNLARINI BİLMEMEK MAZERET DEĞİLDİR

BOŞANMA DAVALARINDA CİNSEL KUSUR İDDİALARI

KISITLAMA KARARI VE AVUKATIN HAKLARI

CEZA YARGILAMASINDA SONRADAN DEĞİŞEN - ÇELİŞEN İFADE

YARGITAY KURAL OLARAK MADDİ VAKIA DENETİMİ YAPAMAZ

CİNSEL SUÇLARDA NASIL BİR AVUKATA İHTİYACIN VAR?

SUÇ İŞLEMEK AMACIYLA ÖRGÜT KURMA SUÇLARINDA HİYERARŞİ VE İSPAT SORUNU BİR KARAR İNCELEMESİ

TERK SEBEBİYLE BOŞANMA DAVASI

EVLİLİKTE ÇOCUĞU KORUMAK İÇİN TEHDİT - BOŞANMA

HUKUKUN YASAKLADIĞI PUSULA: SUÇ YOLU (ITER CRIMINIS)

KASTEN ÖLDÜRME SUÇLARINDA TAHRİK

EŞİNE ŞEREFSİZ DEMEK BOŞANMA SEBEBİ Mİ?