TUTANAK MÜMZİ NEDİR?

TUTANAK MÜMZİ NEDİR?

09-09-2021

"Tutanak Mümzi" tabiri, bir çok davada karşılaşılan ancak hukukçular dışında pek de bilinmeyen, bilinse de kafa karıştıran bir tabirdir. Peki tutanak mümzi ne demektir?


Mümzi, kelime anlamı itibarıyla "imza atan, imzalayan" anlamına gelmektedir. Tutanak mümzi, "tutanağı imzalayan" manasında kullanılır.


Bir davada, davanın temelini oluşturan veya davada önemli bir yere sahip olan bir tutanak var ise, bu tutanakta, davanın tarafları dışında tutanağa imza atan kişilerin dinlenmesi gerekmektedir. Bu durumlarda mahkemeler "tutanak mümzilerinin dinlenmesi" şeklinde ara karar verirler.


Örneğin, ceza davalarında kolluk tarafından dosyada davanın temelini oluşturan olay hakkında bir tutanak düzenlenmiş ise, bu tutanakta imzası bulunan kişilerin bazıları (uygulamada en az 2 kişi) veya hepsi için mahkeme huzurunda dinlenilmesi yönünde karar verilir. Çoğunlukla uyuşturucu ticareti ile ilgili ceza davalarında, istihbarati bilgi tutanağında veya uyuşturucunun yakalanma anına ilişkin yapılan tutanaklarda ismi geçen kolluk (polis-jandarma) güçlerinin bazıları hakkında dinlenilmesi yönünde karar verilir.


 Aynı durum hukuk davalarında da vardır. Davaya konu bir sözleşmede, sözleşme tarafları dışında "hazirun" veya başka nam adı altında imza atan kişiler "tutanak mümzi" olarak adlandırılır ve mahkemece bunların dinlenilmesine karar verilebilir.


 E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.