UYUŞTURUCU TİCARETİ SUÇLARINDA BERAAT NEDENLERİ

UYUŞTURUCU TİCARETİ SUÇLARINDA BERAAT NEDENLERİ

09-10-2018

Uyuşturucu ticareti ile ilgili yapılan ihtamlarda, bir çok beraat kararı verilmektedir.

 

Başlıca beraat nedenlerini başka bir ifade ile uyuşturucu ticareti suçuna vücut vermemesine rağmen dava açılan ve haklarında beraat kararı verilen olaylarla ilgili bilgileri kısaca açıklamayı uygun görüyoruz:


1- Uyuşturucu maddenin mutlaka ele geçirilmesi gerekmektedir.


2- Elde edilen ve uyuşturucu madde olduğu düşünülen maddeler hakkında mutlaka kriminal rapor alınması zorunludur.

 

3- Elde edilen uyuşturucunun "ticaret" maksadıyla bulundurulması veya ticaret maksadıyla hareket edilirken ele geçirilmesi gerekmektedir.

 

4- Teknik veya fiziki takip tutanaklarında yer alan konuşma veya görüşme içeriklerinin sanık aleyhine yorumlanarak uyuşturucu ticareti yönünden ceza verilmesi mümkün değildir.

 

5- Elde edilen uyuşturucunun bizzat failin denetim ve himaye alanı içerisinde ele geçirilmesi ve faille bağlantısı ispatlanmalıdır.

 

6- Ele geçirilen uyuşturucunun üzerinde bir kişinin parmak izinin olması tek başına cezalandırılması için yeterli olmayıp, inandırıcı bir gerekçe ile parmak izi açıklanırsa, faile ceza verilemeyecektir.

 

7- Uyuşturucu maddenin miktarı, yıllık kişisel kullanım sınırını geçmiyorsa ve paketlenmiş gibi satışa arz edilmiş halde ele geçirilmemiş ise ceza verilmemesi gerekmektedir.

 

8- Başkasının üzerinde veya başkasına ait bir yerde ele geçirilen uyuşturucu madde ile irtibatı olduğu düşünülen kişinin, bu suça iştirak ettiği kesin, her türlü şüpheden uzak ve inandırıcı delillerle ispat edilemez ise, iştirakten ceza verilemeyecektir.

 

Burada kısaca bir kısım uyuşturucu suçlarındaki beraat nedenleri belirtilmiştir. Daha bir çok beraat nedenleri bulunduğu gibi, her olaya göre şartlar değişecektir.E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.