ARAÇ ALIM-SATIMINDA YENİ DOLANDIRICILIK TEKNİĞİ!!!

Gün geçmiyor ki, dolandırılcılık türlerine bir yenisi eklenmesin. Son günlerde dolandırıcıların yeni uyguladıkları bir metoddan dolayı mağdurların sayıları artmaya başladı.

Sistem şu şekilde kurulmuş: İnternet üzerindeki aracını satan kişileri bulan dolandırıcılar, aracı alma konusunda anlaşıyorlar. Aracı gelip gören dolanıdırıcılar, aracın fiyatında anlaştıktan sonra, aracın devri için notere gittiklerinde, araç bedelinin bankadan havale edileceğini belirterek, noterde beklemeye başlıyorlar. Gerçekten de aracı satan mağdurun verdiği banka hesabına, anlaşmaya varılan araç bedeli yatırılıyor. Bunun üzerine mağdur, aracı noterde bulunan alıcıya devrediyor ve teslim ediyor.

Olay gayet normal gibi görünse de, yukarıda anlatılan şekilde dolandırıcılık tamamlanmış oluyor. Zira, aracı satan mağdurun hesabına yollanan havalenin açıklama bölümünde "....... plaka sayılı aracın satış bedeli" olarak açıklama giriliyor. Fakat ARAÇ BEDELİ OLAN PARAYI GÖNDEREN KİŞİ İLE ARACIN DEVRİ YAPILAN KİŞİ FARKLI KİŞİLER! BU NEDENLE PARAYI GÖNDEREN KİŞİ, BİR SÜRE SONRA DAVA AÇARAK, ARAÇ BEDELİNİ ÖDEMESİNE RAĞMEN ARACIN DEVRİNİN YAPILMAMASINDAN DOLAYI, ÖDENEN PARANIN FAİZİYLE İADESİNİ TALEP EDİYOR.

Böylece sanki aracı devreden mağdur, parasını aldığı halde, aynı aracı bir başka kişiye satarak, havale yapanı dolandırmış gibi bir portre çiziliyor. Aracı devralan ile aracın bedelini havale eden arasında ise hiçbir bağlantı olmadığından, öncesinde bu olay kurgulandığından, aracı devreden hem arabadan oluyor hem de aldığı parayı fazlasıyla iade etmek durumuna kalabiliyor.

Her ne satışı olursa olsun, satılan malın bedeli banka havalesi ile gönderilmiş ise, MUTLAKA HAVALEYİ GÖNDEREN KİŞİYE MALIN DEVRİNİN YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. YA DA ARAÇ BEDELİNİN GÖNDERİLDİĞİ HAVALE VEYA EFT AÇIKLAMASINDA HANGİ KİŞİYE ARACIN DEVREDİLECEĞİ HUSUSUN KAYIT OLARAK DÜŞÜLMESİ TALEP EDİLMELİDİR. BU KONUDA VATANDAŞLAR DUYARLI VE UYANIK OLMALIDIR. AKSİ TAKDİRDE BU TİP DOLANDIRICILIK FAALİYETLERİNİN MAĞDURU OLABİLME RİSKİ YÜKSEKTİR.

 

YÜKSEKKAYA LAW OFFICE

 

Extra: araç satışında yeni dolandırıcılık tekniği, araç satışı havale, araç satışında banka havalesi dolandırıcılık
Return
Mar 20, 2018 Category: General Posted by: yuksekkayalawoffice
Previous page: İFTİRA SUÇU Next page: YAĞMA SUÇU